Inzerce
DomůTrnavaBetlém Martina Bořuty v Trnavě je pod novou střechou. A přibyl i...

Betlém Martina Bořuty v Trnavě je pod novou střechou. A přibyl i zvon přání!

Fotoreportáž a video z předvánoční Trnavy

Fascinující dřevořezby v životní velikosti pravidelně lákají v čase adventním malé i velké návštěvníky z Trnavy, blízkého i dalekého okolí. Když v roce 2015 vyřezal Martin Bořuta, rodák z Podkopné Lhoty, svatou rodinu se dvěma ovečkami, domluvil se s vedením Trnavy, že na práci bude pokračovat a trnavský betlém se bude každým rokem rozrůstat.

„Ano, v roce 2015 vznikly první sochy Josefa, Marie a Ježíška. Další v pořadí se objevil v roce 2016 Melichar, v roce 2017 Kašpar a Baltazar v roce 2018. A letos jsme dostavěli celý tento betlém,“ řekl portálu Horní Podřevnicko dnes už zkušený umělecký řezbář.  „Chtěl bych poděkovat všem, co se stavbou pomáhali, mému tatínkovi za zpracování kulatiny, nakládku a manipulaci s ní, kotvení patek a mnoho dalšího. Bez něj by to takhle rychle nešlo. Velké díky patří samozřejmě obci Trnava, panu Bednaříkovi, Štěpaníkovi, Vajďákovi, Březíkovi i Staufčíkovi,“ dodal Martin Bořuta.

„Letos nám tu přibyl i zvon, u kterého si každý může vyslovit své tajné přání. Na příští rok chystáme další sochu a také speciální velkou schránku pro Ježíškovu poštu,“ usmál se starosta Trnavy Petr Štěpaník. „Je to tak, dalším počinem v rozvoji jedinečného trnavského betlému bude pasáček ovcí s píšťalou, kterého by měl doprovázet i pastevecký pes,“ doplnil Martin Bořuta.

Nabídka práce v regionu 🤝

HLavní partneři