Inzerce
DomůHvozdnáKdo má rád zvířata, má rád i lidi. Motto hvozdenských chovatelů znělo...

Kdo má rád zvířata, má rád i lidi. Motto hvozdenských chovatelů znělo po oba dny vydařené chovatelské výstavy

Okresní výstavu drobného zvířectva pořádala naše organizace Českého svazu chovatelů ve Hvozdné u příležitosti oslav 55 let od založení spolku. Uskutečnit takovou akci není zrovna jednoduchá věc. Minimálně týden před zahájením výstavy začínají přípravy, ale plánuje se měsíc předem. Vše se musí přichystat pro zvířata a musí to být naprosto perfektní.

Místní chovatelé se ve volném čase scházejí, stavějí klece a chystají příjemné prostředí jak pro zvířata, tak pro návštěvníky. Nejtěžší práce je pro hlavního organizátora výstavy, ing. Josefa Říhu. Ten musí vše administrativně připravit a zároveň zkoordinovat ostatní členy spolku při chystání celého areálu.

V pátek, před zahájením výstavy, probíhalo hodnocení vystavovaných zvířat, kdy posuzovatelé nenechají na zvířeti takzvaně „nit suchou“. Každé zvíře je tak detailně posouzeno, případně oceněno. Vystaveno bylo téměř 300 ks drobného zvířectva.

Letos jsme přemýšleli, jak k návštěvě výstavy nalákat rodiny s dětmi. V sobotu jsme tedy zařadili zábavný dětský program. U vstupu děti obdržely kartičku s vědomostní soutěží. Lákavou odměnou za zodpovězení otázek jim byly domácí perníčky a další drobnosti. Otázky byly přizpůsobeny dětskému věku, takže vyhrával každý. Velmi jsme se pobavili např. u odpovědí na otázku: „Co bylo dřív, slepice nebo vejce?“

Děti byly ze zvířat opravdu nadšené! Kromě králíků, holubů a drůbeže, si mohly totiž z blízka prohlédnout i ovce a lamy. Myslivci ze Hvozdné měli pro návštěvníky přichystanou střelnici. Zde si mohl každý zastřílet na terč, či si vystřelit perníček na špejli. Velmi lákavá byla také pro děti projížďka na koni po areálu hřiště. V horku nás osvěžila domácí škrábaná zmrzlina a děti si mohly nechat namalovat oblíbené zvířátko na obličej. Velmi zajímavé bylo pro návštěvníky stříhání oveček s odborným výkladem, které provedl Marek Langer z ekofarmy Lípa u Zlína. Jakmile se návštěvníci unavili, mohli se občerstvit v našem skvělém bufetu a zároveň si zasoutěžit o hodnotné ceny v tombole. Rodiče malých dětí, si mohli také vychutnat chvíli zaslouženého odpočinku u občerstvení. O jejich ratolesti se totiž postaraly děti z kroužku Mladých chovatelů ze Hvozdné. Naši mladí chovatelé, měli pro ostatní děti přichystané hry, při kterých si všichni užili spoustu zábavy.

V neděli odpoledne se začali scházet všichni vystavovatelé a těšili se na slavností ukončení výstavy, které spočívá v předávání ocenění. Je to vlastně odměna pro nás všechny. Znamená to, že výstava byla úspěšná a naše úsilí stálo za to. Celkem bylo předáno 22 cen + 3 vítězné z každé kategorie – králík, holub, drůbež.

Velmi rádi předáváme ocenění zejména mladým chovatelům, protože mezi dětmi a mládeží už v dnešní době podobné záliby nejsou takzvaně „in“. Proto bych se také velmi ráda pochlubila naším kroužkem mladých chovatelů. S dětmi pořádáme jedenkrát do měsíce výlety na okolní farmy a poznáváme krásu chovatelství, přírody, ale také to, jak těžkou práci chov zvířat obnáší.

Pro nás pořadatele, je vždy velkou odměnou spokojený úsměv návštěvníků. Tímto bychom rádi poděkovali všem zúčastněným, že nás poctili svou návštěvou.

 Kateřina Kasalová, organizace Českého svazu chovatelů ve Hvozdné

HLavní partneři