BEETHOVEN A JEHO NÁSLEDOVNÍCI

podrobnosti o události
Kruh přátel hudby Vizovice Vás srdečně zve 25. září 2020 na koncert 53. Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby – BEETHOVEN A JEHO NÁSLEDOVNÍCI. Vystoupí: Jan Klánský a
podrobnosti o události
Kruh přátel hudby Vizovice Vás srdečně zve 25. září 2020 na koncert 53. Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby – BEETHOVEN A JEHO NÁSLEDOVNÍCI. Vystoupí: Jan Klánský a Lukáš Klánský – klavír. Klavírní skladby pro čtyři ruce. Předprodej vstupenek v papírnictví Pavelka a Informačním centru za 200 Kč.
Program:
Ludwig van Beethoven (1770 – 1827):
Sonáta pro čtyři ruce, D dur, op. 6
1. Allegro molto
2. Rondo. Moderato
Osm Variací C dur na téma hraběte Valdštejna, WoO67
F. Schubert (1797 – 1828):
Fantasie f moll, D 940
přestávka
Johannes Brahms (1833 – 1897):
Uherské tance (výběr)
Ivan Klánský
patří pro svůj mimořádný talent a pozoruhodné interpretační umění k předním představitelům současného českého i zahraničního koncertního života.
I na světových koncertních pódiích dosahuje vynikajících úspěchů jako sólista i jako člen úspěšného klavírního tria Guarneri trio Prague. Již během studia na konzervatoři zahájil sérii vítězství a laureátství na mnoha mezinárodních klavírních soutěžích ( Bolzano, Lipsko, Neapol, Fort Worth, Barcelona, Varšava. Stal se prvním a dosud jediným Čechem v historii, který se na mezinárodní soutěži F. Chopina v roce 1970 dostal do finále. Kromě své sólistické činnosti spolupracuje s řadou komorních souborů a s předními domácími i zahraničními koncertními sólisty. Koncertuje nejen v Evropě, ale i v Japonsku, Austrálii, Jižní Americe.
S Českou filharmonií hostoval často na koncertech v Německu, Anglii, Španělsku, Japonsku a USA. Dá se tedy říci, že ho poznalo jako vynikajícího interpreta obecenstvo v koncertních síních čtyř světadílů. Jeho repertoár obsahuje téměř všechna stěžejní díla světové klavírní literatury. Díky své účasti ve Varšavě bývá označován za chopinistu, a je pravda, že k hudbě tohoto romantického génia má Ivan Klánský velmi blízko. V loňském roce nahrál CD s výběrem díla F. Chopina. Na repertoáru má díla i jiných významných skladatelů. Nahrál například kompletní klavírní dílo Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka,. Na jeho recitálech nechybí ale ani Bach, Mozart, Beethoven…
Se svým synem Lukášem nastudovali obě řady Dvořákových Slovanských tanců na čtyři ruce. Společně vystoupili v listopadu 2010 s ČNSO s Mozartovým koncertem pro dva klavíry a se Saint- Saënsovým Karnevalem zvířat ve Smetanově síni Obecního domu pod taktovkou Libora Peška.
Ivan Klánský zasedá v porotách klavírních soutěží a působí s velkými úspěchy také pedagogicky. V současné době působí jako děkan na pražské HAMU. Velmi žádané a přínosné jsou také jeho klavírní semináře.
LUKÁŠ KLÁNSKÝ
Lukáš Klánský patří k nejvýznamnějším a nejžádanějším českým klavíristům mladé generace. Díky oceněním na mnoha mezinárodních soutěžích a úspěšným vystoupení na festivalech v ČR, ale i v Evropě, se stal jak vyhledávaným sólistou, tak komorním hráčem. V roce 2014 získal jako člen Lobkowicz Tria první cenu na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Portschachu.
Lukáš se narodil 22. 3. 1989 v Praze. Od pěti let byl žákem prof. Růženy Učňové v Hudební škole Hlavního města Prahy. V letech 2004 – 2010 studoval na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Evy Boguniové. Po ukončení magisterského studia na pražské HAMU ve třídě svého otce, prof. Ivana Klánského pokračuje nyní ve studiu doktorandském. Lukáš je laureátem mnoha mezinárodních soutěží (EPTA 2002, Agropolli 2003, Karl Drechsel Förderpreis 2007, Beethovenův Hradec 2007, Inernational Rotary Piano Competition 2012, Darmstadt Chopin International Wettbewerb 2013).
Vystupuje s předními českými orchestry (Komorní Filharmonie Pardubice, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Český Národní Symfonický Orchestr, Barocco sempre giovanne) a s dirigenty jako je Libor Pešek, Andreas Sebastian Weiser, Jan Kučera, Gundi A. Emilsson, nebo Istvan Denes. Koncertuje v ČR, SR, Německu, Švýcarsku, Francii, Itálii, Belgii, Nizozemsku, Chorvatsku, Slovinsku, Polsku, Turecku a Jihoafrické Republice. Publiku v ČR se představil na festivalech jako je Pražské Jaro, Dvořákova Praha, Světová klavírní tvorba, Svátky hudby Václava Hudečka, Talichův Beroun, nebo v Českém spolku pro komorní hudbu.
Je členem úspěšného Lobkowicz tria (Jan Mráček- housle, Ivan Vokáč- violoncello.) Pravidelně koncertuje s předními českými umělci, jako například Václav Hudeček, Jana Boušková, Kateřina Javůrková, nebo světově proslulé Pražákovo kvarteto. Na podzim 2013 vystoupil Lukáš společně se svým otcem Ivanem na festivalu Světová klavírní tvorba. Jejich provedení Dvořákových Slovanských tanců nahrál Český rozhlas a v listopadu 2014 vyšla tato nahrávka na CD. Lukášovo hudební cítění formoval, kromě jeho stálých pedagogů, Martin Kasík, ale také světoznámý Garrick Ohlsson, jehož pražského masterclassu se zúčastnil. Studoval i dirigování ve třídě prof. Miriam Němcové a prof. Hynka Farkače a sborovou tvorbu ve třídě prof. M. Košlera. Lukáš Klánský pedagogicky působí na Konzervatoři Plzeň a na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy
více
místo konání
Zámek Vizovice
Palackého Nám. 376, 763 12 Vizovice