Inzerce
DomůNovinkyKapela Fleret vydává novou desku: „Je vymazlená, fanoušci na ní najdou všechno,...

Kapela Fleret vydává novou desku: „Je vymazlená, fanoušci na ní najdou všechno, co mají rádi,“ říká frontman Zdeněk Hrachový

Jakub Malovaný vyzpovídal před KONEČNĚ!!! FESTEM v Zádveřicích kapelníka Fleret Zdeňka Hrachového!

Valašská kapela Fleret v karanténě rozhodně nelenila a veškerý volný čas využila na maximum. V nucené pauze, kdy nemohla koncertovat, se zavřela do studia a natočila v pořadí už osmnáctou řadovou desku s názvem V podroušeném stavu. A ačkoliv deska vznikala v nelehkých dnech a týdnech, rozhodně není pochmurná. Fanouškům nabízí širokou a pestrou škálu písní.

Nikdo nevěděl, kdy budeme zase hrát, proto mě napadlo, že v tom mezičase natočíme novou desku. Nakonec jsme se v karanténě velmi pěkně zabavili,“ usmívá se kapelník Fleretu Zdeněk Hrachový, který je opět podepsaný pod téměř veškerou muzikou na novince, jež bude slavnostně pokřtěna už v sobotu 18. července na akci KONEČNĚ!!! FEST v Zádveřicích.

Jak jsi s vaší v pořadí už osmnáctou deskou spokojený?

Jsem nadšený. Řekl bych, že jde o takovou klasickou flereťáckou desku, na které je snad všechno, co mají naši fanoušci rádi. Navíc mi přijde, že je i víc vymazlená, protože jsme ji tentokrát dělali úplně jinak. Materiál vznikal ve Zlíně, ve studiu našeho bubeníka Rosti Koplíka, což mělo své značné výhody. S klukama jsme byli pořád v kontaktu, nijak nás netlačil čas, takže jsme mohli libovolně upravovat všechno, co se nám jakkoliv nezdálo a naši textaři zase mohli průběžně dopisovat texty. Ve výsledku je deska o něco tvrdší, než její předchůdkyně, nejenom díky tomu, že jsme na ni například nahráli písničku Beer Beer od kapely Korpiklaani, a to s českým textem od Honzy Mrlíka.

Pojďme fanoušky ještě trošku navnadit. Co dalšího na čerstvé novince naleznou?

No, dalších třináct písní… (úsměv) Samozřejmě nesmí chybět písničky pseudolidové – á la Zafúkané – které se dají zahrát na španělku u ohně, v tomto případě jde třeba o písně Velikonoční nebo Kopčiska, ale máme tam i jednu totální „sabatovskou“ bigbíťárnu o tom, jak se neustále množí pomníčky u cest. Tato věc logicky nemůže být nijak veselá, takže jsme ji pojali opravdu drsně, a mám radost, co se nám s ní ve výsledku podařilo udělat. Náš kamarád a písničkář Jindra Kejak pak na desku přispěl písničkou, která vypráví o tom, jak jsme se vlastně potkali, a troufám si říct, že by časem klidně mohla dosáhnout úrovně hitovky Vizovice, kterou má shodou okolností Jindra taktéž na svědomí.

A dostala na desce prostor i zpěvačka Zuzana Šuláková?

Jasně. Zuzka má na desce dvě písničky a jsou velice příjemné. V jednom textu jsme navíc pomyslně propojeni s Jarmilkou a zpíváme o tom, jak nám posvětila spolupráci právě s její dcerou, z čehož máme radost.

Deska vznikala v době, kdy celé republice vládl nouzový stav, a všichni jsme byli zavření v karanténě. Promítl se nějakým způsobem tento nelehký čas do její výsledné podoby?

Už samotný název desky V podroušeném stavu mluví tak nějak za sebe. Ale jde pochopitelně o jakýsi dvojsmysl. Rádi na celé to období s rouškami co nejrychleji zapomeneme. Navíc Valaši jsou v podroušeném stavu běžně, že jo… (smích) Ale přiznám se ti, že jsou na desce dva texty, které skutečně korespondují s tím, co se dělo a děje, a to i přes to, že byly napsané daleko dřív, než celá ta koronakrize přišla. Text Libora Myslivečka k písni Moje celebrity oslavuje různé profese a lidi, co se věnují nějakému řemeslu a jeho prostřednictvím vlastně sdělujeme, že si vážíme všech základních povolání. Druhá píseň, která má taky souvislost se současnou situací, se jmenuje Slunovrat a vychází ze severské mytologie, kdy pojednává o bohu Ódinovi. Jsou v ní obraty jako „mor přišel raz, Ódine, Ódine, opatruj nás.“ Ale jak říkám, ani jedna píseň nebyla psaná cíleně na současnou situaci…

Slavnostní křest desky proběhne v sobotu 18. července v Zádveřicích během akce s názvem KONEČNĚ!!! FEST a vašeho avizovaného dlouhého – téměř tříhodinového – koncertu. Jak bude probíhat? A kolik nových písní během večera zahrajete?

Bude to koncert se vším všudy. Zahrajeme náš klasický plnohodnotný program, bohužel ale bez Zuzky Šulákové, a samozřejmě přidáme devět čerstvých novinek. Dokonce zkusíme zahrát i dvě věci, které jsme jako kapela doposud nikdy dohromady nezkoušeli, každý se je naučil pouze doma, a poprvé to společně rozbalíme právě až v Zádveřicích. Aspoň bude sranda a fanoušci uvidí i něco speciálního… (úsměv)

Tradiční zádveřický festival Rocková noc pod hvězdami, který pořádáš už dlouhá léta, jsi na základě jarních událostí zrušil, ale nakonec ses přece jenom rozhodl uspořádat alespoň jeho „lehčí“ verzi. Co tě přimělo k uspořádání akce KONEČNĚ!!! FEST?

V době, kdy jsme měli tu nucenou pauzu, a nekoncertovalo se, jsme jezdili s manželkou Silvinkou skoro pořád na ryby. Jednoho dne jsme seděli a přemýšleli, co dál. S kapelou jsme za sebou měli už dva měsíce volna a absolutně jsme netušili, jak dlouho to ještě celé potrvá. V momentě, kdy se začala vládní opatření postupně uvolňovat, jsme si řekli, že když se nic neděje a kapely nemají, kde hrát, uděláme si vlastní festiválek s názvem KONEČNĚ!!! FEST. Ano, vznikla okleštěná verze tradiční zádveřické Rockové noci pod hvězdami, avšak s tím, že všechno proběhne na stejném místě se stejným pořadatelským týmem. Ačkoliv to tedy letos bude trošku menší festival, tak mám ohromnou radost, že nepřerušíme tu letitou kontinuitu a zůstaneme v kontaktu s našimi fanoušky, kteří za námi jezdí ze všech koutů Česka i Slovenska. Je pravda, že od okamžiku, kdy jsme tento nápad začali realizovat, tak se vyrojilo velké množství akcí a zábav a zase je všechno jinak, ale to nevadí. Jsem rád. Akorát mi nyní přijde název KONEČNĚ!!! FEST trochu zavádějící. Nedá se, před třemi měsíci to bylo nabíledni… (úsměv)

Nová deska ušima houslisty Standy Bartošíka
„Deska V podroušeném stavu je jiná. Celkově na ní víc zpíváme, hlavně jsme si dali záležet na vokálech, a to dost. Mám radost, že je tam i pár velkých nátěrů, které by klidně zapadly na naší dávné desce Z hůry dané, což byla fakt tvrďárna. Po jejím vydání jsme se orientovali zase na trošku jiná provedení veškerých písní, ale nyní se nám to podařilo správně nakombinovat – fanoušci uslyší dobrý bigbít a nabídneme jim i typické flereťárny.“

Takže chápu-li to správně, tak veškerý program, na který jsou fanoušci v Zádveřicích zvyklí, zůstane zachovaný?

Ano. Kromě muziky se můžou návštěvnici těšit i na bohatý doprovodný program a zajímavé soutěže, o které se každý rok stará náš moderátor Čestmír Mikeska, a nebude chybět ani dobré jídlo a pivečko z Berounského pivovaru… I když je ve výsledku v programu o dvě kapely méně, tak si myslím, že to ničemu nevadí. Tentokrát se nebude nikam spěchat, nebudeme tlačit na pilu, a užijeme si to hezky v klidu a pohodě.

Bude-li všechno v pořádku a svět se vrátí do starých kolejí, proběhne příští rok Rocková noc pod hvězdami se vším všudy, tak, jak ji známe?

Pokud se všechno podaří a – jak se lidově říká – neproděláme gatě, tak věřím, že ano. Příští rok by navíc měl být už patnáctý ročník, takže by bylo dobré, kdyby byl něčím speciální. Moje Silvinka si dokonce pohrává s myšlenkou, že by akce mohla být i dvoudenní s tím, že kromě muziky by se třeba promítaly tematické filmy související s Valašskem, jako třeba Děda nebo Dědictví. Takže uvidíme, snad to vyjde. Rádi bychom se odvděčili i fanouškům, kteří za námi dlouhodobě jezdí a společně s námi vytváří tu pravou pohodu v Zádveřicích.

HLavní partneři