Inzerce
DomůZádveřiceV Zádveřicích vykouzlili galerii. Vernisáž výstavy děl výtvarníků spjatých s obcí učarovala...

V Zádveřicích vykouzlili galerii. Vernisáž výstavy děl výtvarníků spjatých s obcí učarovala všem

Kulturní komise obce Zádveřice-Raková uspořádala poslední říjnovou neděli vernisáž výstavy s názvem „Pohledy“ a podtitulem „Spojeni uměním“. Jmenovitě Šárce Parkánové a Veronice Petrášové se podařilo vytvořit expozici, která změnila zádveřický kulturák na skutečnou galerii.

Jak řekla v úvodu průvodkyně vernisáží Jana Šimková, výstava se koná právě zde proto, že tři vystavující výtvarníci Leona Skřebská, Miroslav Břečka a Charles Burton jsou spjatí právě se Zádveřicemi. Všechny postupně i představila – krátkými medailonky samotných autorů.

Charles Burton

K malování jsem se dostal, když mi můj pěstoun v jedenácti letech koupil sadu olejových barev. Nebyl tam žádný štětec, jen paleta. Horlivě jsem se tedy plácal v olejových barvách paletovým nožem, dokud jsem později neobjevil štětce. Moji opatrovníci mě vždy povzbuzovali v malování a od toho útlého věku jsem snil o tom, že se jednou stanu umělcem. Byl jsem a stále jsem ovlivněn impresionisty, jakými byli Claude Monet, Auguste Renoir, Vincent van Gogh, ovlivnil mě také anglický malíř John Constable a nebo nizozemský malíř Rembrandt. Každý můj obraz vypráví příběh. Maluji krajiny, moře a portréty. Moje obrazy ukazují místa, kde se lidé mohou scházet nebo sedět sami, přemítat a užívat si přírodu. Portréty zachycují energii, kterou vytváříme. Jednota je to, co cítím. Proto jsem své sbírky uměleckých děl nazval ,,Jednota“.

Leona Skřebská

Jakékoliv tvoření a zdobení mě bavilo od malička. První obraz akrylovými barvami na sololitovou desku jsem nakreslila ve třinácti letech. Velkou oporou mi byl tehdy pan Miroslav Břečka, který mi radil, půjčoval literaturu a vyrobil malířský stojan, který používám dodnes. Měla jsem štěstí a vystudovala jsem obor Vývoj a tvorba nábytku, který mě velice bavil. Během studia jsem vyjela na stáž do Finska, kde jsem si mohla vybrat různé kurzy. Mezi jinými jsem si zvolila i kurzy malovaní a kreslení dle živých modelů. Moje láska k tvoření se během mateřské dovolené přesměrovala do jiných oblastí než na papír, a to hlavně k šití, vaření a zahradničení. Po několika letech, kdy jsem cítila, že bych chtěla začít znovu malovat, ale zároveň i nasměrovat, jsem navštívila ve Zlíně kurz malování a kreslení u Deteliny Christovy Kožucharové. Tam jsem znovu začala s malováním. V současnosti používám kombinaci pastelů, pastelek a akrylových barev. Baví mě roztékání a používání kovových barev, hlavně stříbrné a zlaté, které odrážejí světlo z různých úhlů pohledu.

Miroslav Břečka

Patřím do generace, která je ještě nasáklá podzimní vůní pálené bramborové natě a chutí venku pečených brambor. Do některých svých obrazů se snažím vmalovat mizející svět našich předků, život to těžký, ale v jiném úhlu pohledu život šťastný, život bez pípajících mobilních telefonů a rozzářených displejů tabletů a počítačů. Doba, kdy nebyla nouze potkat na silnici vůz tažený koňmi nebo kravský povoz. Doba, kdy se naši staříčci a stařenky snažili ze svých záhumenek vydobýt přilepšení ke skromnému životu. Doba, kdy harmonie člověka a přírody nebylo tabu. Snad se Vám něco z toho v mých obrazech podaří objevit. Výtvarně mne svým dílem velmi ovlivnil akademický malíř Zdeněk Matyáš a loni zesnulý akademický malíř Jaroslav Jeřábek, se kterým jsem se blíže znal.


Vernisáž měla skvělou úrověň i atmosféru. O tu se krom organizátorů, výtvarníků a početných hostů podvečera postarali i mladí hudebníci ze Základní umělecké školy Harmonie Zlín. Úžasný byl také raut, který pro návštěvníky připravily rodiny výtvarníků. Výstava, která je zároveň prodejní (zakoupit lze většina z vystavených obrazů), je otevřena v Kulturním domě v Zádveřicích až do 4. listopadu, denně od 17:00 do 20:00.

V neděli 5. listopadu zde bude výstava zakončena výtvarným workshopem, který povede Charles Burton – je určen pro všechny začínající umělce i nadšené amatéry všech generací, vstup je zdarma, všichni jsou srdečně zváni.

HLavní partneři